Hybrid Solar Kit 7.6KW 48V Split Phase 15.36KWH/30.72KWH Lithium Battery 415/ 500 Watt Solar Panel SGH-7.6N3E/ SGH-7.6DN6E
Flash
🔔 Extra Flash Sale
Want to purchase in bulk? 🖊Request Bulk Purchase Prices
Product Model
Need help? Call us: (833)761-6080 (08:00 am-5:00 pm PST)
📞 Schedule an Appointment
WHAT IS INCLUDED WITH THE SOLAR KITS !
SGH-7.6N3E:
★ 1...
SGH-7.6N3E:
★ 1 X 7.6KW 48V Split Phase Hybrid Solar Inverter
★ 12 X 500W Watt Monocrystalline Solar Panels
★ 3 X 100AH 51.2V Lifepo4 Battery
★ 2 Sets X 50 Feet, Solar Extension Cables-Inverter PV input
★ 2/0 AWG Battery Cable
★ 2 X 25A PV Breakers
★ 1 X 200A DC Breaker
SGH-7.6N3E-s:
★ 2/0 AWG Battery Cable
★ 1 X 200A DC Breaker
SGH-7.6DN6E:
★ 2 X 7.6KW 48V Split Phase Hybrid Solar Inverter
★ 32 X 415W Watt Monocrystalline Solar Panels
★ 6 X 100AH 51.2V Lifepo4 Battery
★ 1 X Enclosed Battery Cabinet for 6 X 100AH 51.2V Lifepo4 Batteries
★ 4 Sets X 50 Feet, Solar Extension Cables-Inverter PV input
★ 2 X 2/0 AWG Battery Cable
★ 4 X 25A PV Breakers
★ 2 X 200A DC Breaker
SGH-7.6DN6E-s:
★ 2 X 2/0 AWG Battery Cable
★ 2 X 200A DC Breaker
QUESTIONS & ANSWERS
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
SGH-7.6N3E-A+01.jpg__PID:66072480-cd92-41b9-83fd-a24a8805378f
This Hybrid Solar Kit includes 6,000W/ 13,280W of solar panels, 7.6kW hybrid inverter, and 15.36kWh/30.72kWh of lithium battery storage. The system supports flexible configurations—off-grid, hybrid, or grid-tied—enabling you to power appliances with solar energy, feed excess power back to the grid, and optionally store energy to offset bills or provide backup during outages.
参数对比表-SGH-7.6N3E-SGH-7.jpg__PID:363b7627-73be-4ed3-b071-b2e009f101f9
SGH-7.6N3E.jpg__PID:3c6169c8-9aa2-4f41-9643-c70dcd463520
What is included with the Solar Kit?
SGH-7.6N3E:
★ 2 X 25A PV Breakers
★ 1 X 200A DC Breaker
SGH-7.6N3E-s:
★ 1 X 200A DC Breaker
SGH-7.6DN6E:
★ 4 X 25A PV Breakers
★ 2 X 200A DC Breaker
SGH-7.6DN6E-s:
★ 2 X 200A DC Breaker