2 X 12V 100AH LiFePO4 Deep Cycle Lithium Battery / Bluetooth /Self-heating / IP65
Flash
🔔 Extra Flash Sale
Want to purchase in bulk? 🖊Request Bulk Purchase Prices
Need help? Call us: (833)761-6080 (08:00 am-5:00 pm PST)
📞 Schedule an Appointment
Highlight:
  • Advanced BMS: 12V100AH...
Highlight:
  • Advanced BMS: 12V100AH LifePO4 Battery Built-in 100A BMS provides comprehensive protection to the battery from overcharging & discharging, over the current, short circuits, and high-temperature cut-off.
  • Massive Energy Expansion:  SUNGOLDPOWER 12V 100Ah Lithium battery supports in 12, 24, or 48V configurations, or connect in Parallel for Larger Capacity for your RV life, van life, solar system, camping, etc.
QUESTIONS & ANSWERS
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
12 vh 100ah
 SUNGOLDPOWER 12V 100AH LiFePO4 Battery
The 12V 100AH LifePO4 Battery with advanced BMS and self-heating function ensure a 4000 long cycle life and exceptional discharge performance. If you’re searching for a deep cycle battery for caravan, RV, solar system, or marine use, this lightweight, auto-balanced, bluethooth,IP65 grade and long-cycle-life lithium-ion battery is the perfect solution for you .