Complete off Grid Solar Kit 12000W 48V 120V/240V output 10.24KWH Lithium Battery 5400 Watt Solar Panel SGK-12MAX
Flash
🔔 Extra Flash Sale
Want to purchase in bulk? 🖊Request Bulk Purchase Prices
Need help? Call us: (833)761-6080 (08:00 am-5:00 pm PST)
📞 Schedule an Appointment
free shipping
WHAT IS INCLUDED WITH THE SOLAR KITS !
★ 1 X 12000 Watt 48V DC 120V/240V Inverter
★ 2 X 100A Mppt Solar Charge Controller
★ 12 X 450W Bifacial N-Type Monocrystalline Solar Panels
★ 4 X 200AH Lifepo4 Battery with Bluetooth
★ 12 X Sets of...
free shipping
★ 12 X Sets of Mounting Z-Brackets
★ 2 x 50 Feet, Solar Extension Cables-Inverter PV input
★ 2 Sets X Cable Between Battery and MPPT Controller
★ 1 X 200A DC Breaker
★ 2 X 25A PV Breaker
QUESTIONS & ANSWERS
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
详情01(450W).jpg__PID:b6a73260-7b3a-4e00-a6d1-b6fea0171c64
This complete solar power system offers an all-in-one solution for off-grid living, providing reliable energy independence. The complete solar panel kits designed to meet the needs of both residential and commercial applications. The 48V solar system is optimized for high-efficiency performance, featuring a powerful 12kW inverter and a robust solar panel kit with 5400W panels. With a large 10.24kWh lithium battery, this house solar panel kit system ensures long-lasting energy storage and dependable power supply, even during periods of low sunlight. Whether you're looking to power a cabin, RV, or remote location, this solar power system is an ideal choice for those seeking sustainable and off-grid power solutions.
SGK-12MAX-.jpg__PID:a2eb1f5e-0a13-42d2-9dd7-15b42860712b
What is included with the complete home solar system!
  • 1 X 200A DC Breaker
  • 2 X 25A PV Breaker
12KW -(450w)-3.jpg__PID:b075fbd0-dc13-42d3-adb6-fc6ec5eaa71a
SGK-12MAX-A+-05.jpg__PID:c97c71be-3341-443c-95dc-26a032d03606
详情03(450W).jpg__PID:fc6ec5ea-a71a-4d0e-a0d8-b1f9fee30dba